viber_image_2024-10-31_14-29-23-644

31. okt. 2024

TUKO ehk Turvalise koostöö raamistik

Samaaria on üks organisatsioonidest, mis osaleb TUKOs.

Oktoobri lõpus kogunesid Haapsalus ühise laua taha Pärnu ja Haapsalu kriminaalhooldajad, et arutada ühiseid koostöövõimalusi TUKO (Turvalise koostöö raamistik) raames.

Turvalise koostöö raamistik ehk TUKO on koostöövorm, mille eesmärgiks on vähendada korduvkuritegevuse riske ning tõsta kriminaalhooldusaluste ja vanglast vabanevate isikute sotsiaalset kohanemist. TUKO raames tehakse koostööd erinevate asutuste ja spetsialistidega, et pakkuda toetust ja maandada riske.

Samaariale annab see võimaluse enne inimese teenusele lülitamist (turvakodusse võtmist) teiste tuge pakkuvate asutustega ja spetsialistidega läbi arutada võimalikud riskid ja abisaamise võimalused. See omakorda tagab kvaliteetsema ja mitmekesisema teenuse abivajajale.

TUKO eesmärgid

  • Võrgustikutöö abil suunata kriminaalhooldusaluse käitumist, soodustada läbi ametkondade koordineeritud koostöö hooldusaluse probleemilahendusoskuste tõstmist, vastutuse võtmist ja sotsiaalset kohanemist, eesmärgiga toetada tema kuritegevusest loobumist. Läbi vajaliku toe kaasamise ja koordineeritud tegevuste pakub TUKO lisaks võimalusele võtta vastutust oma elu eest ka teadmist, et kriminaalhooldusaluse käitumine ja vajadused on mitme asutuse tähelepanu all. TUKO-s on põhifookus probleemikesksel sisulisel arutelul, proaktiivsel lahenduste pakkumisel, ühiste tegevuste planeerimisel.
  • Pakkuda eri valdkondade esindajatele juhtumitöös tuge. TUKO annab võimaluse osalejatel saada uusi teadmisi kriminaalse käitumisega inimeste riskide, vajaduste, kohtlemisviiside ja tulemuslike sekkumiste osas, mis omakorda aitab adekvaatselt hinnata juhtumisse sekkumise ja sekkumata jätmise riske. Mitmete spetsialistide ühine töö loob valdkondadeülese teadmise ja võimestab osalisi.
  • Suurendada lähedaste ning kannatanute turvalisust ja heaolu läbi vajaliku koordineeritud toe pakkumise.
  • Suurendada turvalisust kogukonnas läbi konkreetsest isikust või olukorrast tulenevate riskide maandamise.

Kuidas TUKO töötab?

Juhtumid jagatakse kolme riskitaseme kategooriasse: punane (kõrge risk), kollane (keskmine risk) ja roheline (madal risk). Kõrge ja keskmise riskiga juhtumid kaasatakse automaatselt TUKO raamesse, kus erinevad partnerid, nagu politsei, sotsiaalhoolekandeasutused, tervishoiuasutused ja haridusasutused, teevad koostööd, et leida parimaid lahendusi.

Loe lähemalt siit

 

Vaata veel uudiseid

7. okt. 2024

Meenutades Runar Nylundi

23. septembril lahkus igavikku Samaaria Eesti Misjoni asutajaliige Runar Nylund (1942-2024). Tema…

1. okt. 2024

Teistmoodi poodlemine

Haapsalu ja Hiiumaa Samaaria kauplused pakuvad enne talve tavapärasest erinevat ostmisvõimalust.

26. sept. 2024

LUGU: Ülo Kikase pääsemine parvlaevalt Estonia

Parvlaev Estonia hukust möödub sel aastal 30 aastat. Suurima ohvrite arvuga rahuaegne…