Palume toetada Samaaria Hiiumaa hooldekodu laiendamist annetusega!

Saaja: Samaaria Eesti Misjon MTÜ
a/a nr: EE112200221025498146
Selgitus: "Annetus hooldekodu laiendamiseks"
NB! Annetuse saab maksustatavast tulust maha arvata.

Täname!

Samaaria Hiiumaa Hooldekodu külastamine

Samaara Hiiumaa Hooldekodu külastusajad:

E-R 10-12.00 / 13.30-16.30

Külastuse kokkuleppimiseks palun võta ühendust hooldekodu juhatajaga:

e-post: ylo@samaaria.ee, tel: +372 56 155 487.

Samaaria Hiiumaa Hooldekodu

Asukoht

Samaaria Hiiumaa Hooldekodu asub Hiiumaal, Putkaste külas, endise Putkaste mõisa maadel. Hooldekodu asub logistiliselt Hiiumaa keskmes, Heltermaa sadamast 15-minutilise autosõidu kaugusel. Saare pealinn Kärdla on hooldekodust 20 km, suuruselt teine asula saarel - Käina - on 2 km kaugusel. Hooldekodu ümbritseb avar ja heakorrastatud õueala. Naabruses asub taastamisel olev muinsuskaitsealune Putkaste mõisa ansambel ja park.

Lugu

Hoolekandeasutusena on praegune Samaaria Hiiumaa Hooldekodu tegutsenud alates 1999-ndast aastast. Esmalt oli siin turvakodu alkoholisõltuvuse tõttu tervise ja pere kaotanud inimestele. Kogukonna vajadustest tulenevalt muudeti turvakodu hooldekoduks.

Hooldekodu paikneb kunagi lasteaiaks ehitatud hoones. Järjepidevalt on hoonet kohandatud, et hoolealuste elutingimusi hoida tasemel, mis võimaldab hooldusteenust pakkuda. 2019. aastal kohandasime hooldekodu siseruume, õueala ja seadmeid dementsusega inimeste vajadustele senisest paremini vastavaks. Projekti rahastas põhiosas Sotsiaalministeerium, omaosaluse tasus MTÜ, toetas Hiiumaa Vallavalitsus. Täname kõiki, tänu kellele projekt ellu viidi.

Hooldekodus on viis ühekohalist tuba, neli kahekohalist, üks kolmekohaline. MTÜ juhatus on otsustanud hooldekodu laiendada ja olemasolev ehitis rekonstrueerida.

Hooldekodu tegevuse rahastamisel on peamiseks allikaks teenuste eest tasutav kohatasu. Kulude katteks kasutab MTÜ ka kasutatud asjade poodide majandustegevusest laekuvaid rahalisi vahendeid, samuti annetustest ja projektitaotlustest laekuvaid summasid. Omavalitsus toetab elanikke või lähedasi hooldusteenuse eest tasumisega, kellele rahaline tugi on vajalik.

Samaaria Hiiumaa Hooldekodu osutab ööpäevaringset üldhooldusteenust eakatele, sh dementsuse ilmingutega inimestele. Hooldekodus on 16 kohta.

Hooldekodu peamise  sihtrühma moodustavad Hiiumaal elavad või saarega seotud eakad inimesed, kel on vaja abi igapäevastes elutoimingutes.

Hooldekodus töötab 11 töötajat, kes täidavad ca 9 töökohta. Nädalasisestel päevadel on tööl üks hooldaja ja üks abihooldaja, öösel on tööl üks hooldaja. Lisaks kuuluvad hooldekodu töötajate hulka medõde, kaks kokka, juhataja, haldusjuht. Hooldekodule on suureks abiks koostöö mitmete vabatahtlike abilistega.

Teenuse pakkumisel lähtume kaasaegsest inimesekäsitlusest, võimaldades hoolitsust nii ihu, hinge kui vaimulike vajaduste eest kristlikel alustel.

Teenusest

Ööpäevaringne üldhooldusteenus sisaldab:

 • majutust turvalises keskkonnas;
 • toitlustamist 4 korda päevas;   
 • tervisliku seisundi jälgimist;
 • käsimüügiravimeid ja esmaabivahendeid;
 • liikumise abivahendeid (kepid, kargud, ratastool, rulaator, kõnniraam);
 • individuaalsete eripärade arvestamist, kui selleks on võimalus;
 • üks kord nädalas üldpesu;
 • sobivat ja puhast riietust ja voodipesu;
 • hooldaja suunavat-abistavat tegevust;
 • puhkeruumis teleri, sülearvuti kasutamist;
 • raamatute, päevalehtede kasutamist;
 • huvitegevusi toas ja õuealal;
 • hooldekodus toimuvaid jumalateenistusi, kultuuriüritusi.

Kuidas toimida, kui vajate teenust?

Palume helistada hooldekodu juhatajale tel +372 56 155 487 või kirjutada This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it., et hinnata abivajadust hooldekodu võimalustega.

Vestluse käigus lepitakse kokku edasises ja sobivusel esitatakse kirjalik avaldus, mille alusel sõlmitakse hooldusleping või koha puudumisel lisatakse abivajaja hooldekodu järjekorda.

Teenuse hind 

Alates 1. juulist 2019 on kohatasud astmelised, arvestades hooldusvajadust ja toas elavate inimeste arvu. 

Hooldusvajaduse määr on hinnanguline, tuginedes igapäevase eluga toimetuleku hindamisküsimustikule. Hoolealuse individuaalne kohatasu kujuneb hooldusvajaduse määra ja majutuse privaatsuse alusel, vastavalt alljärgnevale tabelile.

Kohatasu Samaaria Hiiumaa Hooldekodus alates 01.04.2022, € / kuus

 Hooldusvajadus  Majutus 1-kohalises toas  Majutus 2-kohalises toas Majutus 3-kohalises toas 
 Suur hooldusvajadus 1180 1070  1025
Keskmine hooldusvajadus 1110 1000 955
 Väike hooldusvajadus 1040 930 885

 

Kohatasule lisanduvad igakuiselt kulutused mähkmetele, ravimitele ja teenustele individuaalse arvestuse alusel, vastavalt tegelikele kuludele.

Lisateenuste hinnad 

 • mähkmed - vastavalt tegelikele kuludele;
 • retseptiravimid – vastavalt tegelikele kuludele;
 • transporditeenus – 0,20 €/km;
 • juukselõikus – 5€/kord;
 • pediküür - 20€/kord;
 • muud lisateenused - vastavalt tegelikele kuludele.

Kontaktid

Ülo Kikas, juhataja, tel. 56155487, e-post This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Samaaria Hiiumaa hooldekodu kohandused dementsusega inimestele

Samaaria Hiiumaa Hooldekodu täitis 01.01.2020 kehtima hakanud riiklikud nõuded koduvälisele hoolekandeteenusele ja jätkab hoolekandeasutusena, kus elanikel on turvaline elu ja võimeid arvestav toetatud toimetulek. Teenuse pakkumisel lähtume inimese terviklikust käsitlusest, võimaldades hoolitsust nii ihu, hinge kui vaimulike vajaduste eest kristlikel alustel. Hooldekodu osutab ööpäevaringset hooldusteenust kuni 16-le inimesele. Hetkel on elanike vanus vahemikus 67-97 aastat.

Tänapäeval vajab hoolekannet üha enam dementsuse sündroomiga inimesi. Tänastest Samaaria Hiiumaa Hooldekodu elanikest on 70% tugevama või nõrgema dementsuse ilmingutega. Dementsusega inimestele keskkonna kohandamiseks investeeris MTÜ Samaaria Eesti Misjon 2019. aastal Hiiumaa hooldekodusse kokku 86 010€. Suurima osa - 84,4% investeeringust moodustas Sotsiaalministeeriumi projektitoetus. Omaosaluse, 13 280€, katsid Oleviste koguduse annetus ja Hiiumaa Vallavalitsuse toetus summas 5 000€.

Elluviidud projekt hõlmas hooldekodu siseruumide, õueala ja seadmete kohandusi. Esmaseks eesmärgiks oli dementsusega inimeste turvalisuse ja elutingimuste paranemine ning seeläbi hooldekodu suurenev valmidus osutada teenust dementsusega inimestele.

Siseruumides kohandati ühiskasutusega ruumid ratastoolide ja tugiraamidega kergemini läbitavaks. Ühtlustati erineva kõrgusega põrandapindu ja uksepakke. Korrastati majasisesed koridorid, laiendades kitsad läbipääsud ja värvides seinad. Uuendati valgustust, paigaldati kaamerad. Tualettruumidesse lisati uued toed ja häirenupud. Elutubade uksed muudeti lukustatavateks. Põhjalikumalt uuendati kaks elutuba, kuhu lisati häirenupud. Saali soetati suurem kaasaegne teler ning pedaaltrenazöör. Maja tagakülje trepile ehitati külgseinad ja varikatus. Kohanduste tulemusel paranes ruumide kasutusmugavus, turvalisus ja üldine esteetika ning lisandus tegevusvõimalusi.

Õueala piirati turvalisust silmas pidades aiaga. Ehitati elektroonilise lukustusega jalgväravad ja autoväravad. Jalutustee sai ovaalse kuju, lisati uued pingid ja erineva kõrgusega kõrgpeenrad taimedega tegelemiseks. Jalgteed valgustati. Laiendati terrasse, ehitati treppe ja kaldteesid ligipääsuks nii majast kui õue poolt. Terrassile sai päikesevari. Istutati põõsaid ja püsikuid, korrastati roosipeenar. Orienteerumise lihtsustamiseks paigaldati õuealale viidad ja infotahvlid. Kohanduste tulemusel paranesid võimalused õueala kasutamiseks hooldekodu elanike turvalisuse ja igapäevaelu elavdamise huvides.

Kaasaegsete positsioneerimisseadmete, kukkumisandurite, monitoride ja sidevahendite lisandumisega on dementsusega inimestele abi operatiivsem. Soetatud sülearvuti ja mobiiltelefon, juhtmeta kõrvaklapid võimaldavad hooldekodus elava lähedasega privaatset ühendust videokõnega.

Senised kohandused on kooskõlas laiendamisplaaniga, luues eeldusi järgnevateks sammudeks, mis ootavad oma aega.

Veebruarikuust muutus tõhusamaks meditsiiniline toetamine hooldekodus. Hoolekannet hakkas täiendama ja koordineerima suurte kogemustega ja hinnatud medõde Lia Vara.

MTÜ Samaaria Eesti Misjon on hoolekandeasutusena tegutsenud alates aastast 1991. 20. augustil 2020 täitub 29 tegevusaastat. MTÜ koosseisu kuulub kolm osakonda. Pärnu osakond - turvakodu ja kasutatud asjade pood, Haapsalu osakond - turvakodu ja kaks kasutatud asjade poodi ning Hiiumaa osakond - hooldekodu ja kaks kasutatud asjade poodi. Keskus tegevjuhi ja raamatupidajaga asub Haapsalus.

 • MTÜ Samaaria Eesti Misjon

  Aida 3, 90506 Haapsalu
  Mihkel Nõlvak
  tel: +372 473 1007
  e-post: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
  reg. kood 80031109
 • Haapsalu osakond

  Aida 3, 90506 Haapsalu
  Martin Judanov
  tel: +372 473 1007
  tel: +372 5393 2200
  e-post: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
 • Pärnu osakond

  Sauga-Jõekalda 1, 80031 Pärnu
  Enn Veesalu
  tel: +372 5623 5034
  e-post: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
 • Hiiumaa osakond

  Samaaria, 92134 Putkaste küla, Hiiumaa
  Ülo Kikas
  tel: +372 463 6147
  tel: +372 5615 5487
  e-post: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
 • 1